Poznaj kilka najczęstszych infekcji, które łapią przedszkolaki

Życie przedszkolaka nie jest proste. Przebywanie w grupie rówieśniczej niestety wiąże się z większym ryzykiem rozwoju infekcji. Małe dzieci chorują często, nabierając w ten sposób niezbędnej w późniejszym życiu odporności. Co najczęściej dotyka nasze pociechy?

Najczęstsze infekcje

Jakie infekcje najczęściej pojawiają się u dzieci w wieku przedszkolnym? Sprawdźmy:

  • Przeziębienie – to najczęstsza infekcja, która występuje w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym. Objawy przeziębienia to katar, kaszel, ból gardła, podwyższona temperatura. Nie leczy się go antybiotykiem, a środkami doraźnymi zawierającymi witaminy – łagodzimy tym symptomy choroby. Przeziębione dziecko może być marudne, niespokojne, mieć mniejszy apetyt. Przeziębienie trwa około tygodnia. W tym czasie nie zaprowadzajmy malca do przedszkola, gdzie może zarazić inne dzieci. Gdy dziecko nie gorączkuje, wskazane są spacery, bez względu na pogodę.
  • Grypa – za jej wystąpienie odpowiadają wirusy. Charakteryzuje się wysoką gorączką, bólem mięśni, głowy, uczuciem rozbicia, osłabienia. Zapewnijmy dziecku cisze i spokój, podajmy mu środki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Leczenie grypy nie wymaga podawania antybiotyku.
  • Zapalenie ucha zewnętrznego – jedna z częstszych dolegliwości wieku dziecięcego. Wyróżnia ją dotkliwy ból ucha, nasilający się w nocy. Często infekcji towarzyszy też podwyższona temperatura. Zapalenie ucha zewnętrznego najczęściej powodują wirusy. Możemy pomóc dziecku, podając środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także stosując krople do uszu na bazie olejków roślinnych. Jeżeli objawy nie będą się zmniejszać lub się nasilą, konieczna będzie wizyta u lekarza i, w razie potrzeby, podanie antybiotyku.
  • Ospa wietrzna – choroba bardzo zaraźliwa, powoduje ją wirus, który przenosi się drogą kropelkową. Charakterystyczne dla ospy są pokrywające ciało pęcherzyki wypełnione płynem, które wraz z upływem choroby przysychają i odpadają. Ospę leczy się objawowo, krostki smarujemy specjalnymi maściami, które eliminują uczucie swędzenia. Możemy też wykąpać dziecko w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu – pomoże to w wysuszaniu krostek. Jeżeli wystąpi gorączka, podajemy środki zwalczające ją. Nie pozwólmy dziecku na rozdrapywanie pęcherzyków, mogą zostać brzydkie ślady, a brudne rączki mogą taką rankę zainfekować.
  • Szkarlatyna (płonica) – to choroba wywołana przez bakterie paciorkowca, bardzo zakaźna. Pierwsze objawy choroby możemy pomylić z anginą, bowiem daje podobne symptomy takie jak wysoka gorączka, ból gardła, zaczerwienione migdałki, biały nalot na języku, który później zmienia kolor na malinowy. Później na ciele pojawia się charakterystyczna dla tej choroby wysypka. Jedynym wolnym od niej obszarem jest trójkąt wokół ust i nosa. Leczenie szkarlatyny wymaga podania antybiotyku, a w razie gorączki środka ją zwalczającego.
  • Bostonka (choroba bostońska) – choroba mocno zaraźliwa, spowodowana przez wirusy. Objawia się gorączką, bólem gardła i zmianami na łukach podniebiennych w postaci pęcherzyków otoczonych czerwoną obwódką. Pęcherzyki szybko pękają, zostawiając nadżerki przypominające afty. Jest to bardzo bolesne i może spowodować brak apetytu, problemy z przełykaniem picia czy śliny. Po kilku dniach na dłoniach i podeszwach stóp możemy zaobserwować charakterystyczne płaskie czerwone plamy, czasami wypełnione płynem. Po ich ustąpieniu pojawiają się łuszczenia skóry w miejscach wystąpienia plamek. Leczenie bostonki jest tylko objawowe, podajemy środki przeciwgorączkowe, możemy stosować preparaty na łagodzenie świądu.

Avatar

O Artykuł zewnętrzny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*