Rany skóry – jak przebiega gojenie?

Man show red lesion or wound on his arm after accident
Rany i obrażenia skóry zdarzyły się kiedyś z pewnością każdemu. Rzadko jednak interesujemy się tym, co dzieje się pod plastrem lub opatrunkiem. Od zachodzących tam procesów zależeć będzie, czy uraz na naszej skórze pozostawi trwały ślad. Co warto wiedzieć o gojeniu ran i w jaki sposób je przyspieszyć?

Gojenie rany – na czym polega?

Gojenie się rany można opisać w kilku prostych słowach – jest to proces regeneracyjny, którego celem jest zamknięcie i wytworzenie blizny w uszkodzonym miejscu. Jego przebieg zależy przede wszystkim od rodzaju uszkodzenia skóry. Możemy więc wyróżnić dwa typy gojących się ran:

  • rychłozrost – występuje zazwyczaj w przypadku ran powierzchownych, ciętych. W tym wypadku brzegi blizny są zbliżone do siebie, dzięki czemu proces zrastania się naskórka przebiega szybciej.
  • ziarninowanie – występuje w przypadku poważniejszych ran i uszkodzeń, jego przebieg jest dłuższy i może pozostawić wyraźną bliznę. W miejscu uszkodzenia powstaje tzw. ziarnina, która stwarza warunki do pełnej regeneracji naskórka. W niektórych przypadkach konieczna może być pielęgnacja oraz leczenie rany.

Etapy gojenia rany

Jak długo po powstaniu rany rozpoczyna się proces gojenia? Organizm zaczyna się regenerować praktycznie od razu, przeprowadzając przy tym szereg skomplikowanych procesów naprawczych. Całość przebiega w dwóch etapach, które czasowo się ze sobą zazębiają:

  • faza oczyszczania – początkowy etap gojenia, wokół rany wciąż występuje obrzęk, odczuwalny jest również ból. Podczas jego trwania wszystkie uszkodzone tkanki obumierają, a pod warstwą skrzepłej krwi zaczyna zbierać się płynna wydzielina. Następnie martwy naskórek oddziela się od zdrowego i zostaje usunięty z rany.
  • faza odbudowy – obrzęk, ból i zaczerwienienie zaczynają przechodzić, a ziarnina stopniowo wypełnia całą ranę. Następnie ulega zwłóknieniu, twardnieje, kurczy się i przekształca w bliznę.

Jak przyspieszyć gojenie rany?

Jak długo może potrwać proces gojenia? Zależy to od wielu czynników, m.in. rozmiaru i głębokości rany, ukrwienia uszkodzonej części ciała, stopnia uszkodzenia tkanek itp.

A czy leczenie rany może przyspieszyć ten proces? Dezynfekując i zabezpieczając zranione miejsce prawidłowo przygotowanym opatrunkiem, wspomagamy organizm w procesie gojenia. Zmieniajmy go dopiero po 2-3 dniach, częste odklejanie i przyklejanie działa drażniąco na nowe, delikatne tkanki. W przypadku suchych obrażeń warto stosować także okłady hydrożelowe.

Zwróćmy także uwagę na to, co jemy. Regenerujący się organizm potrzebuje konkretnych składników, m.in. witaminy C niezbędnej w produkcji kolagenu. Zadbajmy też o obecność kwasów omega-3, oleju lnianego, witamin A, E oraz B5.

Avatar

O Artykuł zewnętrzny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*