Roślina motylkowa – Rodzaje, Definicje, Słownik

Bobowate – jest to rodzina roślin należących do rzędu bobowców. Do tej rodziny należy około 9,4% wszystkich gatunków roślin dwuliściennych. W tropikach często obejmuje rośliny drzewiaste, natomiast w klimacie umiarkowanym głównie rośliny zielne. Dzięki swojej symbiozie z bakteriami brodawkowymi umożliwia wykorzystanie azotu atmosferycznego.

Liście

Są one osadzone na pędzie spiralnie. Są nieparzystopierzaście pojedynczo złożone (np. Robinia akacjowa), parzystopierzaście złożone (karagana), dłoniaste (łubin) czy trójlistkowe (koniczyna). Czasami występują też liście pojedyncze. Przylistki występują u motylkowatych i są one najczęściej asymilacją przy redukcji blaszki liściowej. Wąsy czepne tworzą się z przekształconych części liścia.

Kwiaty

Kwiaty motylkowe mają specyficzną budowę. Zbierają się w grona oraz są grzbieciste. Posiadają pięć działek kielicha, które są złączone ze sobą. Płatki korony są ustawione tak, że nadają kwiatu motylkowaty pokrój. Płatki są ustawione w sposób zstępujący, czyli górny płatek nachodzi na boczne, a te boczne na dwa dolne. Najczęściej różnią się one od siebie wielkością oraz kształtem.

Ewolucja kwiatów motylkowatych idzie najczęściej w stronę zrastania się płatków. W większości gatunków płatki są wolne oprócz tych dwóch na dole, które są zrośnięte ze sobą na pewnym odcinku. Drugi kierunek ewolucji prowadzi do redukcji czterech płatków, pozostawiając tylko zrośnięty największy płatek. Takie przypadki nie występują w florze środkowoeuropejskiej.

Owoce

Owoc roślin motylkowatych jest suchy, wielonasienny i pękający dwoma szwami. Występują również strąki rozpadające się na jednonasienne fragmenty (seradela) lub takie gdzie owoc nie pęka (koniczyna). Strąki występują również o zmięśniałej owocni (fasola zwykła). Groch i łupin są samopylne a koniczyna natomiast jest samosterylna.

Spis treści

Łubin

Jest to rodzaj roślin należących do rodziny bobowatych. Najbardziej zróżnicowanie występuje w Ameryce Południowej. Rośliny jednoroczne występują głównie na obszarze śródziemnomorskim. Zwykle, rośliny z tego gatunku zasiedlają miejsca wydmowe i pustynne – suche i piaszczyste bądź kamieniste. Zasiedlają również zbiorowiska trawiaste. Niektóre rośliny są uprawiane jako rośliny pastewne ze względu na to, że są bogate w białka. Jednak liczne gatunki są trujące z powodu zawartości alkaloidów.

Pokrój – są to rośliny zielne, które w postaci krzewów potrafią osiągnąć do 2m wysokości.

Liście – są dłoniasto złożone z najczęściej 5-12 listków. Są również skrętoległe.

Kwiaty – są motylkowe, pachnące, które zbierają się w długie grona. Kielich jest dwuwargowy o nierównej długości działek. Górny płatek jest w kształcie żagielka, dwa boczne skrzydełka oraz dwa dolne płatki, które tworzą łódeczkę.

Owoce – zawierają liczne nasiona, są drewiejące.

Irga

Irga jest z rodziny różowatych. Występuje głównie w Azji. Liczba gatunków jest ciężka do ustalenia ze względu na podobieństwo i krzyżowanie się ze sobą wielu gatunków. W Polsce występują 4 gatunki. Występuje w postaci krzewów lub rzadziej niskich drzew. Posiada kwiaty drobne, białe lub różowe.

Kmin

Jest to rodzaj rośliny należących do rodziny selerowatych. Wyróżnia się u niego dwa lub cztery gatunki. Występuje w obrębie basenu Morza Śródziemnego na południe sięgając po Sudan, a na wschodzie aż po Azję Centralną. Owoce kminu rzymskiego są przyprawą znaną i stosowaną już od kultury minojskiej. Dziś zostały zastąpione w dużym stopniu przez owoce kminku zwyczajnego.

Tytoń

Pochodzi z rodziny psiankowatych. Obejmuje około 75 gatunków. Pochodzi z dwóch Ameryk oraz z Australii. Są jednak gatunki, które uprawiane są w różnych rejonach na świecie. Tytoń szlachetny jest najczęściej stosowany na całym świecie do wyrobów tytoniowych.

Słowo Określenie
Aron Obrazki plamiste, roślina
Irga Roślina parkowa
Kmin Aromatyczna roślina przyprawowa
Ślaz Przydrożna roślina zielna
Wyka Roślina pastewna ze strąkami
Tytoń Roślina na papierosy
Sezam Roślina oleista jak bajkowy skarbiec
Bebłek … błotny, roślina roczna z rodziny krwawnicowatych
Szalej Trująca roślina
Rezeda Wonna roślina rabatowa
Cząber Roślina przyprawowa do fasoli
Alpinia Lecznicza roślina z rodziny imbirowatych
Witułka Roślina z rodziny werbenowatych, werbena
Szalotka Czosnek askaloński, roślina z rodziny amarylkowatych
Kalcyfob Roślina żyjąca wyłącznie w środowisku kwaśnym
Ruzyndla Pelargonia pachnąca, roślina z rodziny bodziszkowatych
Rzeżucha Roślina w tekście dyktanda
Mikołajek Nadmorska roślina z prezencikami?
Przytulia Podlepczyca, roślina zielna z rodziny marzanowatych
Wyka Roślina motylkowa lub Kazimierz, krytyk literacki
Alga Roślina morska; glon
Avatar

O

Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Avatar
Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*