Sposoby na przytulne wnętrze

Urządzając wnętrze swojego domu lub mieszkania, dbamy o każdy szczegół. Czasem jednak łatwo przesadzić, kierując się najnowszymi trendami, wówczas wnętrze może się wydawać zbyt katalogowe, bez duszy i charakteru. Jeżeli dobrze czujesz się w takiej przesadnej poprawności, z pewnością szybko się w niej odnajdziesz. Jeżeli jednak uważasz, że twój dom jest za mało przytulny, być może warto ocieplić jego wnętrze. Z pewnością dotyczy to wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, a nawet industrialnym, które z zasady charakteryzują się minimalistycznym wykończeniem i stonowanymi kolorami. Ocieplenie ich wystroju polega na wprowadzenie dodatków, które nie zakłócają ogólnego zamysłu stylistycznego, a wyłącznie wzbogacają wnętrze, dodając mu charakteru.

Pojęcie przytulnego wnętrza

Nie ma jej definicji przytulnego wnętrza, jej treść jest kwestią indywidualną i dla każdego oznacza co innego. Najprościej określić to pojęcie jako wnętrze, w którym dobrze się czujemy i możemy się bez problemu odprężyć, do którego chętnie wracamy. Przytulną przestrzeń mieszkalną można zaaranżować w każdym pomieszczeniu, niezależnie od stylu dominującego.

Na nasze wrażenia estetyczne z konkretnego pomieszczenia wpływają takie czynniki, jak kolor ścian, ustawienie mebli, dodatki, czy dekoracje. Należy się zastanowić, co podoba wam się najbardziej i w jakich pomieszczeniach lubicie przebywać, a tym samym jakie wnętrze wpływa na was kojąco, pozwala się zrelaksować. Zazwyczaj, uspokaja nas harmonia zarówno nasza wewnętrzna, jak i w ot naszym najbliższym otoczeniu. Harmonijnie urządzone wnętrze to takie, w którym nie ma zbędnych detali, a wyposażenie komponuje się w stylistyczną całość.

Urządzamy przytulne wnętrze

W przytulnym wnętrzu preferujemy raczej jasne stonowane kolory. Doskonale sprawdzą się biel, beże oraz wszelkie odcienie szarości. Bez nadmiaru kolorów, mebli i wszelkich zbędnych dodatków może być przejrzyście i minimalistycznie, a na pewno funkcjonalnie. Mimo że kolory, odpowiadające za przytulność, mogą się wydawać nieco monotonne, a nawet nudne, to można bez problemu nadać charakteru pomieszczeniu za pomocą nawet kilku detali, dywanu, roślin, obrazów lub zdjęć w ramkach na ścianie.

Nic tak nie ociepla, jak oświetlenie

Na odpowiedni nastrój oraz klimat wnętrza, a zatem na przytulność wnętrza, istotny wpływ ma właściwe oświetlenie. Oświetlenie, a konkretnie moc światła, powinno być dostosowane do funkcji pomieszczenia. Jego rodzaj oraz umiejscowienie najlepiej przemyśleć i zaplanować już na etapie projektowania. Warto również znać cechy, którymi się określa oświetlenie. Jest to przede wszystkim wskaźnik temperatury światła, który wyraża się w Kelvinach – za przytulny charakter wnętrza odpowiadają ciepłe barwy, a nie wskazane są chłodne odcienie (niebieskie, fioletowe, zielone) oraz światło ledowe.

Bliżej natury dzięki roślinom

Rośliny wpływają bardzo odprężająco i kojąco, a ich obecność w domu zaspokaja wewnętrzną potrzebę człowieka w bliskości z naturą. Świeże kwiaty w wazonie lub rośliny doniczkowe na podłodze, meblach lub na parapecie są świetnym pomysłem  na ocieplenie wnętrza. Rośliny doskonale sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, najbardziej polecane do stylu nowoczesnego, najbardziej minimalistycznego i wymagającego często ciepłych dodatków. Świetnym pomysłem jest też odsłanianie okien i drzwi balkonowych, by wpuścić jak najwięcej światła dziennego i odsłonić widok na roślinność w ogrodzie, na tarasie lub balkonie.

Tekstylia – ocieplą dosłownie

Dodatki w postaci poduszek, narzut, koców, dywanów, zasłon doskonale ocieplają wnętrze. Do chłodnych wnętrz zaleca się wybierać tekstylia w ciepłych odcieniach, najlepiej beżach, brązach, pomarańczach i zieleniach.

Naturalne materiały – meble z palet

Naturalne materiały, a zwłaszcza drewno, doskonale ocieplają wnętrze i podkreślają bliskość natury. Bardzo dobrym i ekologicznym rozwiązaniem są meble i dekoracje wykonane z palet. Dużym atutem tego materiału jest jego uniwersalność i możliwość samodzielnej pracy. Faktycznie, palety dają duże możliwości kreacji i mogą być bardzo funkcjonalne. Można z nich wykonać niemal każdy mebel i wiele różnych dekoracji. Najczęściej palety wykorzystuje się do tworzenia mebli ogrodowych, takich jak siedziska na taras, ale równie często można je spotkać w pomieszczeniach mieszkalnych w postaci narożników, ław, szafek, regałów, a nawet łóżek.

Firma CenterPAL w swojej ofercie posiada europalety oraz palety przemysłowe. Zarówno palety nowe, jak i używane spełniają kryteria stanu użytkowanych palet ładunkowych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*