Sprawdź, dlaczego warto stosować kosmetyki organiczne

Korzystanie z kosmetyków to pewna stała część życia większości z nas. Niestety, ostatnie badania składów chemicznych wykazały, jak wiele szkodliwych substancji może znaleźć się w preparatach pielęgnacyjnych. Czy jest jakaś alternatywa? Oczywiście! Przyjrzyjmy się bliżej kosmetykom organicznym.

Niebezpieczne składniki kosmetyków

W preparatach pielęgnacyjnych możemy znaleźć między innymi formaldehyd. W produktach kosmetycznych stosowany jest jako środek bakteriobójczy oraz konserwant. Występuje przede wszystkim w lakierach do włosów i kosmetykach używanych do stylizacji fryzur. Można go także znaleźć w płynach do kąpieli, kosmetykach do makijażu lub samoopalaczach. Formaldehyd zlokalizujemy na etykietach pod nazwami: Benzylhemiformal, 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox,Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Quanternium-15, DMDM Hydantoin, Methenamine, Glutaral, Hexetidine. Formaldehyd to trujący gaz, który wytrąca się z formaliny. Jego zwiększone dawki mogą powodować podrażnienie skóry, a także przyspieszać procesy starzenia się komórek.

Innymi, szkodliwymi substancjami są konserwanty. Ich głównym zadaniem jest przedłużanie trwałości preparatów kosmetycznych. Najczęściej występują w kosmetykach: Methyldibromoglutaronitrile, Imidazolidinyl Urea, Diazolidinyl Urea, Cetylpyridinium Chloride, Chlorhexidine, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Triclosan itp. Oprócz podrażnienia skóry, konserwanty podejrzewane są o wywoływanie nowotworów.

Alternatywę stanowią kosmetyki organiczne

Coraz częściej słyszy się o kosmetykach organicznych. Chociaż nie ma jeszcze sztywnej ramy definicyjnej, z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że kosmetyk organiczny to twór wyprodukowany tylko i wyłącznie z surowców naturalnych. Półprodukty są pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz mineralnego. Aby wyprodukować taki kosmetyk stosuje się procesy fizyczne, do których wliczyć można tłoczenie, ekstrakcję, filtrację, destylację oraz suszenie. Przykładem takiego kosmetyku jest mydło marsylskie (występujące również w wersji: mydło marsylskie w płynie). Produkt ten wolny jest od spieniaczy, utwardzaczy oraz detergentów, a także sztucznych zapachów i aromatów. Tradycyjna receptura posiada klasyczny zapach lawendy i nuty róż, migdałów, pomarańczy. Mydło marsylskie nie uczula, oczyszcza i odżywia skórę twarzy, a także całego ciała.

Kosmetyki organiczne pochodzą od surowców produkowanych w sposób ekologiczny. To samo tyczy się opakowań. Pojemniki cechuje biodegradowalność i możliwość działań recyklingowych.

Tekst powstał we współpracy z http://www.adkosmetyki.sklep.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*