Czy warto kupić dziecku zabawkę interaktywną?

Jeśli szukasz pomysłu na prezent dla małego dziecka, dobrym wyborem może być zabawka interaktywna, czyli zabawka wchodząca w interakcję z małym dzieckiem.

Przykładem takiej zabawki może być multimedialny stoliczek lub tablica wyposażona w szereg guziczków i lampek, które po naciśnięciu zaczynają świecić i emitować różnego rodzaju dźwięki. Na rynku znajdziesz mnóstwo różnych rodzajów takich zabawek. W zdecydowanej większości przypadków są to zabawki dedykowane najmłodszym dzieciom (do trzeciego roku życia), ale znaleźć można również zabawki interaktywne dla przedszkolaków czy dzieci w wieku szkolnym (dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej). W tym drugim przypadku są to zwykle interaktywne zabawki edukacyjne, przy pomocy których dziecko może doskonalić się w sztuce czytania, pisania lub liczenia.

Nauka przez zabawę

Nowoczesne zabawki interaktywne wywierają korzystny wpływ na rozwój dziecka już od pierwszych miesięcy jego życia. W przypadku najmłodszych dzieci wpływają one przede wszystkim na aktywizację ruchową dziecka, zapewniając mu doskonały trening zdolności manualnych i koordynacji ruchowej. Tego typu zabawki pomagają również ćwiczyć pamięć dziecka, ucząc je rozpoznawania kolorów, kształtów i dźwięków, dzięki czemu dziecko rozwija się bardziej wszechstronnie i szybko. Interaktywne zabawki dedykowane nieco starszym dzieciom to przede wszystkim zabawki edukacyjne, które pomagają opanować sztukę liczenia, dodawania, odejmowania, mnożenia czy dzielenia. Dzięki takim zabawkom dziecko szybciej opanuje alfabet, nauczy się czytać i pisać.

Czym zabawki interaktywne różnią się od zwykłych zabawek?

Zasadnicza różnica polega na zdolności do interakcji. Naciskając guzik, ciągnąc za sznurek czy uderzając w zabawkę, dziecko inicjuje mechanizm odpowiadający za włączenie określonego dźwięku, sygnału świetlnego czy wywołanie innej reakcji. Zabawka interaktywna odpowiada na działania dziecka. W przypadku najmłodszych dzieci, tego typu zabawki stają się doskonałym źródłem rozrywki, która w nieuświadomiony przez dziecko sposób, staje się doskonałym wsparciem dla jego prawidłowego rozwoju.

Zabawki interaktywne dla starszych dzieci mają już nieco innych charakter. Są to zwykle zabawki imitujące swoim wyglądem i działaniem sprzęty i urządzenia, z którymi dziecko może zetknąć się w świecie realnym – w świecie osób dorosłych. Dobrym przykładem tego typu zabawek są dziecięce laptopy, smartfony czy tablety. Takie zabawkowe przedmioty naśladują funkcje realnych urządzeń tego samego typu, zapewniając dziecku rozrywkę i jednocześnie dając mu możliwość oswojenia się z tego typu sprzętem.

Jaką zabawkę interaktywną wybrać?

W przypadku najmłodszych dzieci dobrym pomysłem może być zakup śpiewającego lub mówiącego misia, czy lalki. Doskonałym przykładem interaktywnej zabawki dla maluchów są również maty edukacyjne czy tablice interaktywne. W przypadku starszych dzieci ciekawą zabawką interaktywną będzie zabawkowy laptop lub imitacja innego urządzenia elektronicznego, przy pomocy której małe dziecko nauczy się pierwszych literek i cyferek.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*