Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu – czy mają sens?

Czy zajęcia adaptacyjne w przedszkolu mają sens? A może jednak są stratą czas u i lepiej je pominąć? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

Czym są zajęcia adaptacyjne w przedszkolu?

Aby mówić o tym, czy zajęcia adaptacyjne w przedszkolu mają sens, warto ustalić, co skrywa się pod tym pojęciem. Czym są takie zajęcia? Zajęcia adaptacyjne to po prostu luźne spotkania, które organizuje niepubliczne przedszkole po to, aby dzieci mogły się poznać z rówieśnikami, spędzić trochę czasu razem, a także się pobawić.

Takie zajęcia to również dobry sposób na to, aby maluchy mogły sprawdzić, gdzie będą spędzały większą część dnia. To również dobra okazja dla rodziców, aby upewnić się, że ich dziecko będzie dobrze czuło się w nowym miejscu, więc oczywiście, zamiast wdać się w dyskusję z innymi rodzicami, lepiej zwrócić uwagę na swojego malucha, ponieważ dzięki temu zyskamy pewność, że trafił w odpowiednie miejsce.

Zalety zajęć adaptacyjnych w przedszkolu

Zajęcia adaptacyjne mogą sprawić, że dziecko w późniejszych dniach będzie chętniej uczęszczało do danego przedszkola. Nie dość, że pozna swoich rówieśników, to przy okazji samo miejsce, jak i nauczycieli, z którymi później będzie miało do czynienia.

To również świetna okazja dla rodziców, aby sprawdzić, czy ich maluch będzie czuł się dobrze w nowej przestrzeni, czy będzie mu się łatwo zaadaptować, czy też będzie trzeba nad tym jeszcze popracować.

Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu – wady

A co z wadami? Czy zajęcia adaptacyjne w przedszkolu mają jakieś wady? Niestety znajdą się pewne. Takie zajęcia nie będą miały sensu jeśli zostaną zorganizowane na kilka miesięcy przed rokiem szkolnym.

Maluchy szybko zapominają o tym, co robiły i skupiają się na nowych rzeczach. Dlatego, jeśli takie zajęcia będą odbywały się na kilka miesięcy przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, to dziecko może zdąży zapomnieć o nowo poznanych rówieśnikach, jak również o samym miejscu, w którym było. Tym samym tylko stracimy swój czas, jak również czas malucha.

Jaka będzie ostateczna odpowiedź? Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu mają sens? Jeśli będą odbywały się tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, a nie na kilka miesięcy przed nim, to na pewno takie zajęcia mogą okazać się bardzo przydatne. Nie dość, że nasza pociecha zaznajomi się z nową przestrzenią, w której będzie przebywał, to jeszcze zyska szansę na poznanie innych dzieci, a także na nawiązanie przyjaźni. Dzięki temu również chodzenie do przedszkola będzie dla niego o wiele przyjemniejsze.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Przedszkola Elipsa – niepubliczne przedszkole Poznań Swarzędz.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*