Ekologiczne ogrzewanie domu. Rekuperacja, pompa ciepła, fotowoltaika – co wybrać budując dom?

W trakcie budowy domu podejmujemy wiele ważnych decyzji, które na etapie eksploatacji budynku mogą powodować spore straty ciepła lub ogromne oszczędności. Zastosowanie takich rozwiązań jak pompa ciepła, rekuperacja czy fotowoltaika może sprawić, że rachunki za gaz i energię elektryczną zostaną zredukowane do absolutnego minimum. Czy ekologiczne ogrzewanie domu faktycznie się opłaca?

Fotowoltaika – sposób na uniezależnienie się od rachunków za prąd

Fotowoltaika to nic innego jak niewielka elektrownia słoneczna umożliwiająca pozyskiwanie energii elektrycznej na własne potrzeby. Dobrze dobrana potrafi zapewnić prąd, z którego korzystać można przez cały rok. Pomimo dużego wkładu początkowego cała inwestycja zwraca się dość szybko. Korzystając z możliwości odliczenia paneli słonecznych od podatku oraz okresowo pojawiającego się wsparcia w postaci programu Mój Prąd, jesteśmy w stanie osiągnąć zwrot nawet w 7 lat. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że żywotność paneli słonecznych szacowana jest na 25 lat, to bardzo łatwo policzyć, że fotowoltaika gwarantuje ogromne oszczędności.

Pamiętajmy, że każda kolejna podwyżka prądu sprawia, że zwrot nastąpi jeszcze szybciej. Patrząc na ceny energii elektrycznej na światowych giełdach nie trudno nie odnieść wrażenia, że wchodząca obecnie w życie podwyżka (24%) jest raczej wierzchołkiem góry lodowej. W kolejnych latach możemy spodziewać się kolejnych podwyżek, a to sprawia, że instalacja w panele słoneczne opłaca się jeszcze bardziej.

Rekuperacja niweluje straty ciepła do minimum

Rekuperacja to nowoczesne rozwiązanie stosowane jako zamiennik dla klasycznej wentylacji grawitacyjnej. Powinniśmy wiedzieć, że stary typ wentylacji tylko z pozoru jest tani. Budowa komina wentylacyjnego być może nie jest droga, bo trzeba za niego zapłacić nie więcej jak 3000 zł, ale na etapie użytkowania danego obiektu rokrocznie ponosimy ogromne straty. Dlaczego? Ano dlatego, że ogrzane powietrze z wnętrza naszego domu wywiewane jest kanałami wentylacyjnymi, a w zamian przez nawiewniki zainstalowane w oknach dostaje się do pomieszczeń lodowate powietrze z zewnątrz. To wszystko sprawia, że rachunki za ogrzewanie rosną, a straty w prosty sposób można przecież wyeliminować!

Rekuperacja służy do wymiany powietrza w domu, ale wykorzystując wymiennik, jest w stanie odzyskać prawie całe ciepło ze zużytego powietrza i przekazać je świeżemu, które po ogrzaniu trafia do naszego domu. Rekuperacja przyczynia się do powstania przyjaznego mikroklimatu, dzięki niej jesteśmy w stanie zapanować nad wilgocią i żyć w przyjaznym otoczeniu każdego dnia.

Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką zapewnia darmowe ogrzewanie domu

Pompy ciepłe są najbardziej ekologicznym źródłem ogrzewania domu. Są przyjazne dla środowiska, bo nie wykorzystują do pracy paliw kopalnych, a wyłącznie energię odnawialną. Zasada działania jest bardzo prosta, wykorzystują one energię cieplną z gruntu, wody lub powietrza i przy niewielkim udziale energii elektrycznej umożliwiają tanie ogrzewanie domu. Pompy ciepła doskonale współpracują z fotowoltaiką i razem tworzą rozwiązanie niemal idealne.

Pomimo że ich montaż nie należy do najtańszych, bo często zapłacić trzeba za nie kilkadziesiąt tysięcy, to i tak cieszą się coraz większą popularnością. Szczególnie pożądane są w domach pasywnych. Dzięki nim jesteśmy w stanie nie tylko ogrzewać dom, ale także wodę użytkową.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*