Jak dopasować dywan do wnętrza?

Jednym z wielu elementów dekoracyjnych, mogących zaczarować nasze wnętrza są dywany. Stanowią one dodatek, który odpowiednio dobrany zmieni wygląd pomieszczenia. Zmiana dywanu jest też jednym z najszybszych sposobów aby odmienić miejsce: wyciszyć je oraz sprawić bardziej przytulnym. Jego stosowny dobór ma ogromny wpływ na to jak pomieszczenie, w którym zostanie położony, będzie się prezentowało. Jak zatem dobrać dywan aby nie tylko ładnie wyglądał ale również sprawiał, że miejsce, w którym się znajdzie stanie się jednym z ulubionych w naszych domach?

Gdzie umieścić dywan?

Poszukiwania odpowiedniego dywanu należy zacząć od ustalenia gdzie ma on być położony. Należy przy tym zwrócić uwagę na szereg czynników takich jak wielkość oraz funkcje pomieszczenia, kolor ścian i mebli, czy funkcję jaką ten dodatek ma pełnić. Dywan w jasnych kolorach optycznie powiększy nam pomieszczenie. Położenie go w centralnej części wnętrza dodatkowo sprawi wrażenie, że jest ono większe. Pomocne będzie to głownie tam gdzie podłoga ma ciemny kolor.

Dobór koloru dywanu

Idealne kontrastowanie z odcieniem podłoża sprawi, że wnętrze wydawać się będzie o wiele większe niż jest w rzeczywistości. Odwrotnie będzie z dywanem w ciemnych kolorach. Optycznie pomniejszą one pomieszczenie i zdecydowanie bardziej sprawdzą się w miejscach gdzie mamy jasną podłogę. Stworzą ciekawy kontrast, który wyróżni nasze wnętrze. Jeśli chcemy stworzyć odważną stylizację powinniśmy wybrać kolory, które znajdują się na przeciwległej stronie koła barw niż kolor ścian w naszym wnętrzu. Wzór dywanu również nie pozostaje bez znaczenia. Jeżeli mamy pomieszczenie, w którym znajduje się wiele wzorów zdecydujmy się na jednolity dywan, zaś jeśli wystój wnętrza jest stonowany możemy wybrać wzorzyste modele dodatku.

Odpowiednia funkcja dywanu

Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze dywanu jest funkcja jaką ma on spełniać. Jeżeli ma on być przede wszystkim dekoracją wnętrza wówczas wybierzmy taki, który kontrastuje z wystrojem natomiast gdy ma być praktyczny możemy dobrać go w kolorze podobnym do koloru mebli oraz ścian. Jeśli chcemy podzielić wnętrze na strefy powinniśmy zdecydować się na kilka mniejszych dywanów w kolorach, które będą ze sobą współgrać. Decydując się na położenie dywanu w całym pomieszczeniu ważne jest aby odległość między jego brzegami była odpowiednia, aby móc swobodnie otwierać drzwi bez obawy o ciągłe blokowanie.

Dywany do konkretnych wnętrz

Poszukując dywanu pod stolik kawowy pamiętajmy by był on większy z każdej strony stolika o około 30cm. Przy wyborze dywanu do jadalni zadbajmy o to aby dywan był większy niż stół co sprawi, że nie będzie się on przesuwał w momencie odsuwania krzeseł, zaś wybierając dywan do przedpokoju zwróćmy uwagę by był on węższy o około 10cm i o około 50cm krótszy niż korytarz. Dobierając dywan do pomieszczenia zwróćmy również uwagę na przeznaczenie wnętrza. Jasne dywany nie sprawdzą się w przedpokojach czy pokojach dzieci, ponieważ są to miejsca często uczęszczane oraz bardzo narażone na zabrudzenia.

Avatar

O Artykuł zewnętrzny

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*