Co lepsze – plisy czy rolety dzień-noc? Porównujemy przesłony okienne!

Jednymi z najczęściej stosowanych przesłon okiennych są rolety plisowane oraz rolety dzień-noc. To nie tylko elementy dekoracyjne wnętrz. Plisy oraz rolety dzień-noc pozwalają zachować prywatność i chronią pomieszczenie przed nagrzewaniem się. Oba systemy znacząco różnią się od siebie. Który z nich będzie lepszym wyborem? To zależy od indywidualnych potrzeb i miejsca, w którym przesłony mają być zamontowane. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czym charakteryzują oba rodzaje rolet wewnętrznych!

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym wyróżniają się rolety plisowane?
  1. Czym są rolety dzień noc?
  1. Rolety okienne wewnętrzne – plisy czy rolety dzień-noc?
  1. Rolety dzień-noc i tanie plisy na wymiar – porównanie cen

Czym wyróżniają się rolety plisowane?

Plisy to inaczej rolety plisowane stosowane najczęściej wewnątrz pomieszczeń. Ich mechanizm umożliwia przesuwanie materiału po całej powierzchni okna. Dzięki temu można zasłonić nie tylko całe okno, lecz np. tylko jego dolną lub środkową część. To ważne, ponieważ rolety dzień-noc nie posiadają takiej funkcji. Dodatkowo, rolety plisowane:
• są wykonywane na wymiar okna, na którym mają zostać zamontowane,
• wyróżniają się prostą konstrukcją, która nie utrudnia czyszczenia okien,
• charakteryzują się również wyjątkowym wyglądem – wykonane są z harmonijkowego materiału.

Czym są rolety dzień noc?

Rolety dzień noc składają się z poziomych pasków, które wykonano z materiału i siatki. Są one ułożone naprzemiennie. Taki rodzaj przesłony okiennej pozwala precyzyjnie rozświetlić całe pomieszczenie, ponieważ do środka wpadają wyłącznie rozproszone promienie słoneczne. W nocy rolety dzień noc umożliwiają stworzenie komfortowych warunków do snu poprzez przyciemnienie wnętrza.

Rolety okienne wewnętrzne – plisy czy rolety dzień-noc?

Jeśli najważniejszym czynnikiem wyboru jest ograniczenie ilości wpadającego do wnętrza światła, to w takiej sytuacji sprawdzą się rolety plisowane (najlepiej w ciemnym kolorze). Proszę o usunięcie “najlepiej w ciemnym kolorze”.

Oba rozwiązania można wkomponować do różnych aranżacji – zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Rolety dzień-noc oraz plisowane rolety okienne wewnętrzne wykonywane są na wymiar, dlatego mogą być przymocowane do okien o nietypowych rozmiarach oraz kształtach. Korekta na “są na wymiar, dlatego mogą być założone do okien o nietypowych rozmiarach.”

Rolety dzień-noc i tanie plisy na wymiar – porównanie cen

Cena rolet i ich montażu zależy od rodzaju wybranej tkaniny i systemu, a czasami od miejsca montażu (np. jeśli dostęp do okna w danym pomieszczeniu jest utrudniony). Koszty w przypadku plis na wymiar i rolet dzień noc są porównywalne, dlatego cena nie powinna być głównym kryterium wyboru.

Nie da się określić, które przesłony są lepsze. Rolety dzień nocy i rolety plisowane różnią się budową i zastosowaniem. Pierwsze z nich pomagają rozświetlać wnętrze. Drugie nieco skuteczniej zaciemniają intensywnie nasłonecznione pomieszczenia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*