Cechy stylu skandynawskiego

Ostatnimi czasy podczas projektowania i urządzania wnętrz mieszkań bardzo popularny zrobił się styl skandynawski. Niewątpliwie jest to bardzo ciekawy, a zaraz bardzo elegancki i przyjemny dla człowieka rodzaj urządzania wnętrz mieszkania czy też domu. Jakie posiada charakterystyczne cechy i dlaczego stał się on popularny właśnie w dzisiejszych czasach? Przekonaj się sam.

Kolory i materiały stylu skandynawskiego

Podstawowym aspektem rozpoznawczym dla stylu skandynawskiego są kolory. Przeważającym kolorem w urządzaniu pomieszczeń w stylu skandynawskim jest kolor biały. Styl ten wywodzi się z zimniejszych terenów niż te panujące w Europie i z tego też powodu kolor biały jest dominujący we wszystkich pomieszczeniach. Dodatkowym kolorem używanym w wystroju wnętrz w stylu skandynawskim jest kolor szary. Jednoznacznie można stwierdzić, że połączenie tych kolorów daje bardzo ciekawe, a zarazem eleganckie połączenie. Wnętrza w tych kolorach charakteryzują się poczuciem dużej przestronności i wchodząc do pomieszczenia w tym stylu mamy poczucie ponadwymiarowej czystości. Trzecim z akceptowalnych kolorów jest brąz. Warto wspomnieć o fakcie, że wszelkie odcienie tych trzech kolorów niezmiennie do siebie pasują i tworzą bardzo estetyczną całość. Akcentem bardzo charakterystycznym dla stylu skandynawskiego jest zastosowanie naturalnego drewna w dużej ilości i różnych odcieniach. Wypłowiałe drewno wpadające kolorem w szarość jest bardzo często spotykane i w stu procentach akceptowalne. Drewno pokrywające podłogę nie zawsze posiada swoją naturalną barwę. Często stosuje się dodatkowe zabiegi zmieniające odcień konkretnego gatunku drewna. Najpopularniejszym jest wybielanie, które nawiązuje do białych ścian bądź też niejednokrotnie jest ono po prostu malowane na biało. Wszystkie kolory pokrywające podłogę są zazwyczaj matowe.

Meble oraz oświetlenie w stylu skandynawskim

Skandynawskie meble wykonuje się najczęściej z jasnego drewna. Dodatkowo stosowanym zabiegiem jest malowanie drewna meblowego na różne odcienie bieli i szarości. W urządzaniu przestrzeni w stylu skandynawskim niezmiernie ważne jest również odpowiedni dobór doświetlenia. Niezwykle rzadko w takich wnętrzach zobaczymy firany i zasłony przesłaniające okna. Stosuje się rolety w oknach, dzięki którym stwarzane jest wrażenie jasnego i przestronnego wnętrza. Jeżeli jednak wolimy zastosować zasłony bądź firany to zwróćmy uwagę, aby były one wykonane z lekkich i naturalnych materiałów, takich jak na przykład len, który nie zatrzymuje promieni słonecznych. Sztuczne doświetlenie wnętrza jest zazwyczaj minimalistyczne, a ich wykonanie oparte na materiałach takich jak metal, szkło czy też papier naturalny. Wszystkie z tych trzech materiałów idealnie komponują się z pozostałym wyposażeniem wnętrza.

Podsumowanie

Podsumowując styl skandynawski opiera się na zastosowaniu trzech podstawowych kolorów do urządzania wnętrza oraz zastosowaniu naturalnych materiałów do produkcji mebli oraz pokrycia podłogi. Dodatkowym detalem wykańczającym wnętrze w tym stylu jest zastosowanie metalu oraz szkła. Całość tworzy bardzo atrakcyjną i schludną, a zarazem nowoczesną kompozycję.

Avatar

O

Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Avatar
Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*