Najczęstsza przyczyna kamicy nerkowej – sprawdź, jak z nią walczyć

Human Kidney stones medical concept as an organ with painful crystaline mineral formations as a medicine symbol with a cross section with 3D illustration elements.
Kamica nerkowa może mieć kilka różnych przyczyn, ale wśród nich jest jedna, która występuje u pacjentów zdecydowanie częściej niż pozostałe. Co sprawia, że w naszych nerkach wytwarzają się trudne do usunięcia złogi? W jaki sposób powstają i co możemy zrobić, by poprawić kondycję nerek?

Jak powstają kamienie nerkowe?

W jaki sposób przebiega proces wytwarzania się kamieni nerkowych w organizmie? Złóg powstaje w momencie, gdy w moczu nagromadzi się zbyt dużo soli kwasów lub minerałów. Jeśli nie mogą zostać rozpuszczone, wytrącają się i osadzają w nerkach. To tzw. piasek nerkowy – jego drobinki wydalamy wraz z moczem, jednak część osadu pozostaje w organizmie, kumulując się i tworząc kamienie nerkowe.

Szczawiany – źródło dolegliwości

W 80% przypadków głównymi składnikami kamieni są związki szczawianów oraz wapnia. Z czego wynika ich nadmiar w organizmie? Najczęściej głównym powodem jest spożywanie zbyt małej liczby płynów. Do tego dochodzi także dieta bogata w białko pochodzenia zwierzęcego oraz produkty zawierające szczawiany – szpinak, buraki czerwone, rabarbar, szczaw, botwina, a nawet mocna herbata.

Duży wpływ na rozwój dolegliwości nerek mają także choroby towarzyszące – zakażenia układu moczowego, cukrzyca, problemy z tarczycą.

Kamica szczawianowo-wapniowa – jak się odżywiać?

W jaki sposób możemy zniwelować obecność szczawianów wapnia w moczu? Jak już ustaliliśmy, jednym z głównych czynników rozwoju problemu jest nadmiar tych składników w codziennej diecie. Jak w takim razie się odżywiać, by uniknąć rozwoju dolegliwości nerek?

Poza wspomnianymi już wyżej składnikami, z jadłospisu wykreślmy następujące produkty:

  • konserwy mięsne,
  • konserwy rybne,
  • produkty kiszone,
  • mieszanki przypraw z glutaminianem sodu,
  • czekoladę.

Jak powinna wyglądać dieta pacjenta, u którego stężenie szczawianów wapnia w moczu jest wysokie? Przede wszystkim posiłki powinny być regularne, spożywane o stałych godzinach. Zaleca się jedzenie 5-6 razy w ciągu dnia, a ostatnie danie powinniśmy zjeść 3 godziny przed snem.

Sama dieta powinna składać się z produktów i dań lekkostrawnych. Unikajmy smażenia w głębokim tłuszczu. Posiłki przygotowujmy w wodzie, na parze, dusząc, piekąc lub grillując.

W jadłospisie powinny znaleźć się produkty obfitujące w błonnik. Sięgajmy po warzywa i owoce, produkty zbożowe pełnoziarniste, kaszę, ryż, płatki i otręby, grzyby oraz miód.

Pamiętajmy także o spożywaniu odpowiedniej ilości wody – najlepiej 2,5-3 l dziennie. Większy przepływ w układzie moczowym pozwala wypłukiwać drobinki formujących się kamieni jeszcze zanim staną się uciążliwe. Warto sięgać także po soki owocowe, zwłaszcza cytrusowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*