Pokój dziecka – jak je urządzić?

Wydawałoby się, że urządzenie pokoju dziecka może być zadaniem prostym. Owszem, jak jest jeszcze niemowlęciem tak będzie, ponieważ dekoracje czy kolor ścian nie jest dla niego w ogóle istotne. W momencie kiedy maluch dorasta, mając ukształtowany charakter i upodobania, sprawa staje się bardziej skomplikowana. Pokój dziecka to trudny temat, ponieważ musi jednocześnie spełniać warunki miejsca do zabaw, oraz zapewnić bezpieczeństwo i komfort. Jak urządzić pokój dla dziecka? O tym poniżej.

Kolory

Wielu rodziców myśli, że dzieci powinny mieć kolorowe pokoje, włączając w to ściany. Doświadczony dekorator wnętrz przyzna rację tylko częściowo. Owszem, dodatki, meble i zabawki niech mają wiele barw, ale ściany warto pozostawić w kolorze spokojnym. Dzięki temu zyskamy równowagę nie tylko estetyczną, ale i mentalną (zbyt wiele kolorów może źle wpłynąć na skupienie malucha i jego komfort psychiczny w przyszłości). Jeżeli nam jednak zależy na czymś żywszym na ścianach, to można pomalować tylko jedną z nich na bardziej pstrokaty kolor, albo tylko jej fragment, aby trochę przełamać stonowane wnętrze. Tapeta ze wzorami również może się okazać trafionym pomysłem.

Podczas wybierania kolorystyki pokoju najlepiej jest zapytać głównego zainteresowanego. Dziecko wybierze swój ulubiony kolor, a rodzice dopasują odpowiednio jego proporcje i zestawienie. Trzeba jednak pamiętać, że gusta z wiekiem się zmieniają, dlatego lepiej nie kombinować za mocno, aby w przyszłości łatwo pomalować pokój na inny kolor.

Meble

Mając małe dzieci pamiętajmy, aby wybierać meble, z których będą mogły swobodnie korzystać. Trzeba też je dobrać tak, by odpowiadały ich wzrostowi. Wysokie półki lub szafki, do których nie będą miały długo dostępu można przeznaczyć na przedmioty ryzykowne, takie jak szkło czy z ostrymi zakończeniami. Mogą służyć także jako przechowalnia pościeli bądź na ubranka sezonowe. Niech maluch ma swoje zabawki pod ręką, do których będzie mógł łatwo sięgnąć, nie spadając mu na przykład na głowę. W przypadku łóżek, istnieją modele, które zmieniają swoją długość – dosłownie „dorastają” wraz z dzieckiem. Warto się o takie łóżko postarać, bo można sporo zaoszczędzić w przyszłości.

Światło

Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie w pokoju dziecka sprawia, że może się czuć w nim przytulnie i bezpiecznie. Dla górnego światła można pomyśleć o żarówkach, w których intensywność oświetlenia jest zmieniana pilotem. Są również takie modele, w których można zmieniać kolor światła za pomocą pilota. Dla dziecka może to być dodatkowy element zabawy. Przy łóżku najlepiej zamontować małą lampę do spania, która daje ciepłe, delikatne światło. Istnieje wiele uroczych rodzajów takich lampek, w różnych kształtach i motywach. Pobudzają wyobraźnię dziecka, jednocześnie dając mu ukojenie przed snem.

Dodatki

Poduszki, pluszaki i inne ozdoby mają przede wszystkim oddać charakter malucha. Litery z jego imieniem powieszone na ścianie, obrazki, zdjęcia czy mapa świata – wszystko, co interesuje nasze dziecko i ucieszy jego oko sprawdzi się najlepiej. Popularne od dłuższego czasu są tablice kredowe w formie ściany – są doskonałe dla dzieci, które chcą się oddać artystycznym fantazjom, lub po prostu się pobawić kolorami. Pokój dziecka ma być przede wszystkim miejscem, w którym będzie się czuł w pełni sobą. Ma być więc komfortowo, przyjemnie i kolorowo!

Artykuł powstał we współpracy z biurem projektowym ISON z Poznania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*