Higiena przede wszystkim. Jak prawidłowo czyścić drewniane zabawki?

Drewniane zabawki, w ciągu całego cyklu użytkowania, muszą znieść wiele: są ścierane, ściskane, rzucane, rozrzucone na podłogę, przenoszone na plac zabaw lub do przedszkola. Niemowlęta uwielbiają również szczegółowo sprawdzać na nich wytrzymałość swojego mlecznego uzębienia, a my po cichu liczymy na to, że najładniejsze z nich będzie można zachować, być może dla kolejnego pokolenia.

Dobre zabawki z drewna są piękne, trwałe i wykonane z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów. Ponadto zabawki wykonane z naturalnych materiałów znakomicie działają na rozwój małego dziecka. Na szczęście utrzymanie ich w czystości jest proste i nie są wymagane żadne wybielacze ani chemikalia. Drewno ma naturalne właściwości antybakteryjne, więc zarazki nie przywierają tak bardzo jak do plastiku, gumy lub innych materiałów. Nie trzeba ich codziennie czyścić, ale odświeżanie co kilka tygodni lub nawet raz w miesiącu pomoże utrzymać je w dobrym stanie. Potrzeba tylko kilka łatwych kroków, aby służyły przez lata. Jak zachować higienę zabawy drewnianymi zabawkami i ich trwałość?

(Zabawki drewniane – https://misioohandmade.pl/drewniane-zabawki/)

Woda zamiast środków chemicznych

Do czyszczenia drewnianych zabawek nie są potrzebne specjalne środki czyszczące. Wysokiej jakości drewno, z którego zrobione są zabawki, zachowuje naturalne właściwości antybakteryjne. Oznacza to, że wystarczy wytrzeć drewno lekko zwilżoną ściereczką.

(Fotele i sofy premium – https://misioohandmade.pl/fotele-i-sofy-premium/)

Nigdy nie należy używać chemicznych środków czyszczących, dezynfekujących ani chusteczek nawilżanych. Często zawierają one toksyczne substancje, które dziecko może wchłonąć przez błonę śluzową w jamie ustnej. Unikanie środków chemicznych jest również dobre dla środowiska.

Aby zabawka pozostawała w dobrym stanie przez długi czas, nigdy nie należy jej myć pod gorącą lub bieżącą wodą, ponieważ powoduje to nasiąkanie i pęcznienie drewna, oraz utratę intensywności farb rozpuszczalnych w wodzie. Dlatego odpada mycie w zmywarce lub w pralce.

Warto również wiedzieć: farby i powłoki stosowane w zdobieniu zabawek od renomowanych producentów, absolutnie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i są zgodne ze wszystkimi punktami rygorystycznych wymagań europejskiego prawodawstwa, dotyczącego zabawek.

Przewaga drewna nad plastikiem

Jest kilka powodów, dla których drewniane zabawki są bezpieczniejsze od plastikowych, pod względem higieny. W przeciwieństwie do plastikowych bowiem, drewniane zabawki nie wymagają specjalnego czyszczenia przed pierwszym użyciem. Do tego tworzywo sztuczne nie ma żadnych właściwości redukujących zarazki.

Chociaż obie powierzchnie są równie łatwe do czyszczenia, na plastikowych zabawkach w krótkim czasie powstają nierówności i pęknięcia, które stanowią przyjazne środowisko dla bakterii. Dlatego oprócz naszych starań, drewniane zabawki mają całkowicie naturalny proces samooczyszczania. I pozostają piękne nawet po wielu latach!

Trwała konserwacja

Jeżeli jesteśmy pewni, że zabawki nie trafią do dziecięcej buzi, na przykład kiedy chcemy przeznaczyć je dla dzieci starszych, lub mamy zamiar odstawić je na bliżej nieokreślony czas, możemy posłużyć się ekologicznymi środkami konserwującymi.

W zależności od rodzaju zabawki, możemy posłużyć się oliwą z oliwek lub inną nietoksyczną substancją, na przykład pszczelim woskiem.

Przydatne będzie również  zapoznanie się z instrukcją obsługi, załączoną przez producenta, gdzie uzyskamy szczegółowe informacje na temat swoich produktów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*