Gatunek jaskółki – Rodzaje, Definicje, Słownik

Co roku z wielkim oczekiwaniem wypatrujemy małych, uroczych ptaków. Są to jaskółki, które swoim śpiewem oraz “tańcem” zwiastują przyjście wiosny. W Polsce aktualnie mamy 3 gatunki jaskółek. Są to jaskółki brzegowe, jaskółki dymówki oraz jaskółki oknówki.

Stwierdzono natomiast także czwarty gatunek (jaskółka rudawa), która zamieszkuje południową Europę, Azję i Afrykę. Do Polski jednak przylatuje okazjonalnie – zauważono ją tylko cztery razy. Jaskółki to niewielkie ptaki wędrowne, które zamieszkują zazwyczaj niemal całą Eurazję.

Brzegówka zwyczajna

Zamieszkuje ona tereny od zachodniej Europy aż po Pacyfik (oprócz krańców południowych i północnych). Zamieszkuje również Maghreb i dolinę Nilu w północnej Afryce. Można ją spotkać również w Ameryce Północnej. Przylatują one w kwietniu-maju a odlatują w sierpniu lub wrześniu. Zdarza się im wędrować na duże dystanse.

Zimują one w Afryce na południe od Sahary, w Indiach, Azji Południowo-Wschodniej czy Ameryce Południowej. W Polsce zauważony może być on licznie lub wręcz przeciwnie – nielicznie. Występuje ona dosyć nierównomiernie. Jest najmniejszą z polskich jaskółek (jest mniejsza nawet od wróbla). Może pojawić się ona w górach, jednak nie wyżej niż 600 m n.p.m. Najliczniejsze populacje spotkamy raczej w dolinach rzek o naturalnym korycie.

Brzegówka posiada skromne upierzenie oraz zwartą budowę. Cechuje się brakiem dymorfizmu płciowego. Wierzch swojego ciała posiada bladobrunatny, spód ma biały z brunatną przepaską. Ogon jest gładki, natomiast lekko rozwidlony. Skrzydła posiada wąskie jednak o szerokiej podstawie. Młode ubarwione są bardzo podobnie jak ptaki dojrzałe, jednak na końcówkach brązowych piór w górnej części ciała mają żółtawe brzegi.

Ich lot jest szybki i drgający. Są nieco mniej zwinne niż inne ptaki jaskółkowate. Nie chodzi praktycznie w ogóle po ziemi, a towarzyskie zachowania przejawia przez cały rok.

Dymówka

Zamieszkuje niemal całą Eurazję, część północnej Afryki i praktycznie całą Amerykę Północną. Zimuje w południowo wschodniej Azji, północnej Australii, subsaharyjskiej Afryce czy w dużej części Ameryki Południowej. Co ciekawe w Antarktyce odnotowano pojedyncze osobniki. W Polsce gniazda dymówek spotkać możemy w całym kraju przy zabudowaniach. Wędruje na duże dystanse, przylatuje w kwietniu bądź maju, a odlatuje we wrześniu czy październiku. Najdłużej zwlekające ptaki odnotowano jeszcze w listopadzie. Dymówki raczej nie zimują u nas w kraju, choć odnotowano jeden taki przypadek.

Wyróżnia się kilka podgatunków dymówek, są to między innymi:

  1. Dymówka zwyczajna – Europa
  2. Dymówka lewantyńska – Turcja i Lewant
  3. Dymówka nilowa – Egipt
  4. Dymówka wschodnia – wschodnia Azja
  5. Dymówka syberyjska – wschodnia Azja
  6. Dymówka amerykańska – Ameryka Północna

Dymówka to smukły, niewielki i niebiesko-czarny ptak, który ma ceglastoczerwone czoło i podgardle. Cechuje się kremowym spodem ciała. Posiadają silnie wcięty ogon oraz widełki są dosyć długie. Długie posiadają również skrzydła, które są wąskie i ostro zakończone. Jeżeli będziemy chcieli odróżnić płeć dymówki, musimy zwrócić uwagę na zewnętrzne sterówki, które u samic są nieco krótsze.

Oknówka zwyczajna

Zamieszkuje tylko Eurazję oraz część północnej Afryki. Zimuje w tropikalnej części Azji oraz w Afryce Subsaharyjskiej. Żywi się tylko i wyłącznie owadami, które złapie w locie, dlatego migruje na tereny, gdzie latające insekty występują obficie. Ma niebieską głowę jak i wyższe partie ciała, natomiast kuper oraz dolne partie ciała ma białe.

Nazwa tej jaskółki wiąże się z wykorzystywaniem zewnętrznych ścian budynków do budowania gniazd. Takie gniazda spotkać możemy zarówno na ścianach murowanych jak i drewnianych ale jeszcze i blisko poddasza, lub przy framugach okiennych. Swojej siedzibie nadaje kształt półkola.  Odchody tych ptaków mogą znacznie uprzykrzać życie ludziom zamieszkującym budynki ze względu na to, że oknówki gniazdują w koloniach.

Słowo Określenie
Aga Gatunek ropuchy; kururu
Ale Gatunek piwa angielskiego
Lord Angielski szlachcic, lub gatunek ziemniaka
Sort Gatunek, klasa
Laka Gatunek żywicy ozdobnej
Makak Gatunek małpy z Azji
Ostka Gatunek pszenicy o ościstym kłosie
Tokaj Gatunek wina węgierskiego
Tonin Nowozelandzki lub czarnogłowy gatunek delfina
Połoz Niejadowity gatunek węża
Gacek … wielkouch, gatunek nietoperza
Kszyk Ptak łowny, gatunek bekasa
Salami Gatunek sera lub kiełbasy
Wodnik Gatunek pająka, wędrowny ptak, lub znak zodiaku
Szarak Gatunek kicającego ssaka
Lucjan Gatunek ryby lub imię męskie
Bakarat Gatunek szkła
Klecanka … rdzaworożna, gatunek błonkówki z rodziny osowatych
Strojnik Jedyny gatunek ryby stałocieplnej
Porobnica … murarka, gatunek pszczoły
Szyszkowiec Gatunek jaszczurki
Waka Gatunek japońskiej poezji

 

Avatar

O

Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Avatar
Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*