Jan Paweł II – co musisz o nim wiedzieć?

Imię i nazwisko Jana Pawła II to Karol Wojtyła. Urodził się on 18 maja 1920 roku, natomiast zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Zdecydowanie był to człowiek niezwykły, który niósł przede wszystkim szczęście, zgodę i wiarę. Nie opuszczała go ona nigdy, nawet w najtrudniejszych momentach jego życia.

Papieżem został 16 października 1978 roku. Pełnił on funkcję głowy Watykanu do momentu swojej śmierci, czyli 2 kwietnia 2005 roku. Urodził się w Wadowicach. Uczęszczał tam do gimnazjum. Na studia udał się do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją naukę kontynuował na wydziale Filozoficznym.

Następnie w 1942 roku podjął studia teologiczne w Krakowskim Metropolitarnym Seminarium Duchownym. Cztery lata później przyjął święcenia i został duszpasterzem. Później (w 1958 roku) został biskupem, a następnie arcybiskupem. Następnym krokiem w jego życiu było zostanie papieżem. Ciekawym jest to, że urodził się on o tej samej godzinie, co został wybrany na Papieża. W 1981 roku miał natomiast miejsce zamach na jego życie. Udało mu się jednak z cudem przeżyć.

Trzeba pamiętać o tym, że Karol Wojtyła był pierwszym papieżem, który nie pochodził z Włoch od 1522 roku. Nosił on zegarek na ręku i czytał książki bez okularów. Jan Paweł II uwielbiał sport. Dbał on o swoją kondycję fizyczną i uprawiał takie sporty jak jazda na nartach, spływ kajakiem czy wspinaczkę górską.

Karol Wojtyła miał siostrę, jednak zmarła ona na wskutek uduszenia się 16 godzin po porodzie. Nie było go jednak jeszcze na świecie, kiedy doszło do tej sytuacji. Należy również wspomnieć o tym, że jego matka odeszła, gdy Karol Wojtyła miał 9 lat. Zmarła ona na wskutek niedowładu nóg, jednak nie jest to do końca wiadome. Nie dowiedział się on o śmierci matki od ojca, a od nauczycielki. Jego ojciec był w bardzo złym stanie w tamtej chwili.

Podróżowanie Jana Pawła II

Karol Wojtyła uwielbiał podróżować oraz pielgrzymować. W swoim życiu odbył 104 pielgrzymki, w tym 8 do Polski. Odwiedził on aż 132 kraje świata, w tym 900 miejscowości. Liczy się, że spędził on w drodze łącznie ponad półtorej roku. Podczas podróży przemówił do wiernych aż 2,4 tysiąca razy.

Warto również wspomnieć, że był to pierwszy Papież, który znał biegle aż 7 języków obcych! Mówił on między innymi w języku angielskim, niemieckim, włoskim, ukraińskim, czeskim, węgierskim, łacińskim, rosyjskim, hiszpańskim.

Ciekawe decyzje Jana Pawła II

Karol Wojtyła jako pierwszy odwiedził meczet, synagogę i kościół luterański. Można śmiało stwierdzić, że był to bardzo niezwykły pontyfikat naszego Papieża. Ciekawe jest również to, że był to pierwszy papież, który wziął udział w koncercie rockowym. Miał on miejsce w Bolonii.

Napisał on jako pierwszy list do dzieci. Zasłynął również z tego, że wprowadził internet do Watykanu. Wcześniej nikt w tym regionie nie miał dostępu do sieci. Kolejną interesującą decyzją było zrezygnowanie z lektyki, na której dotąd noszono papieży. Uważał on, że jest to po prostu niepotrzebne.

Warto wspomnieć o tym, że w pierwszym roku swojego pontyfikatu poprosił o wybudowanie basenu oraz o renowację kortu tenisowego. Papież Jan Paweł II dbał o to, żeby inni ludzie mogli korzystać z rekreacji sportowych. Jako pierwszy udzielał również audiencji w mediach. Bez problemu rozmawiał on na dowolne tematy, o które go pytano.

Avatar

O Artykuł zewnętrzny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*