Na co są dobre herbaty lawendowe i różane?

Róża i lawenda kojarzą nam się głównie z pięknym zapachem i kolorowymi ogrodami. Jednak niewiele osób wie o tym, że zastosowane w herbatach mogą pomóc na popularne dolegliwości. Sprawdź na co dobre są te herbatki.

Herbata lawendowa

Herbata lawendowa działa kojąco, a w dzisiejszych czasach chyba każdy ma okresy, kiedy jest zabiegany i nie wie w co włożyć ręce. Takie szybkie tempo życia sprawia, że nie dość, że mamy sporo na głowie to dodatkowo ciężko nam się zregenerować i mamy problemy ze snem. Napar pomaga w łagodzeniu stresu, a także kojąco wpływa na zasypianie. Dodatkowo sama lawenda ma działanie nasenne. Przy regularnym stosowaniu działa przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo.

Poza tym, uznaje się jej działanie na układ pokarmowy. Herbata lawendowa przyspiesza trawienie i pomaga przy niestrawności i zaparciach. Dodatkowo lawenda działa przeciwskurczowo.

Herbata różana

Przede wszystkim warto wspomnieć tutaj o tym, że herbata z dzikiej róży i herbata różana to dwa różne napoje, które powstają w zupełnie inny sposób, a także mają inne właściwości. Herbata różana to typowy napar ziołowy, który powstaje poprzez wymoczenie pąków lub płatków róży. Natomiast herbata z dzikiej róży powstaje z jej owoców. Poza tym, że herbata różana pięknie pachnie i równie dobrze smakuje, to dodatkowo ma właściwości odżywcze, które świetnie wpływają na nasz organizm. Ceniona jest już od wielu wieków, a zawarte w płatkach witaminy i przeciwutleniacze sprawiają, że herbata ma zbawienny wpływ praktycznie na cały organizm. Dodatkowo uważa się, że pomaga w hamowaniu infekcji, gdyż płatki róży posiadają także właściwości przeciwbakteryjne. Uważa się, że ma ona także właściwości uspokajające dlatego będzie idealna do wieczornego czytania książki czy wylegiwania się pod kocem.

Kiedy warto pić herbatę różaną?

Herbata różana pomaga na wiele dolegliwości, a dodatkowo jest po prostu pyszna. Jednak istnieją sytuację kiedy wyjątkowo warto po nią sięgnąć:

  • Czujesz, że rozpoczyna się u Ciebie infekcja lub przeziębienie
  • Masz stan zapalny w gardle
  • Masz ostatnio dużo na głowie i jesteś zestresowany
  • Twoje życie to gonitwa, a wieczorem nie potrafisz odpocząć i się zrelaksować
  • Cierpisz na anemię lub masz niedobór witamin

Jak przygotować napar różany lub lawendowy?

Przygotowanie herbaty ziołowej praktycznie niczym nie różni się od zaparzenia zwykłej herbaty. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki różane czy lawendowe jak np. herbata różana dostępna w sklepie kosmetykizdolinyroz.pl, ale równie dobrze możesz pozyskać składniki i przygotować swój własny napar. Jednak musisz pamiętać, żeby składniki pochodziły ze znanego źródła i nie były hodowane z pomocą chemicznych nawozów. Najlepiej kiedy będą to rośliny z Twojego własnego ogródka lub ogródka znajomych.

Aby zaparzyć taką herbatkę potrzebujesz wrzątku i kubka lub czajniczka do parzenia herbaty. Wystarczy, że zagotujesz wodę i zalejesz nią przygotowane składniki. Przykryj kubek, aby napar mógł spokojnie wypełnić całą wodę aromatem. Herbata powinna parzyć się kilka minut. Kiedy nieco przestygnie możesz dodać odrobinę miodu, który podkreśli jej smak i doda właściwości. Idealnym dodatkiem podkreślającym smak będzie także konfitura z płatków róży.

Avatar

O

Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Avatar
Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*