Co jest podstawą w diecie Dukana?

Osoby, które decydują się na zrzucenie kilku kilogramów, bądź na ogólną zmianę stylu życia, często szukają jakichś sprawdzonych diet. Oczywiście prawidłowym zachowaniem jest umówienie wizyty u dietetyka, wówczas specjalista ułoży dla nas jadłospis, wedle indywidualnych zapotrzebowań naszego organizmu.

Czasem jednak nie mamy na to czasu i decydujemy się na znalezienie jakiejś popularnej, skutecznej diety, którą będziemy mogli stosować będąc spokojnym o efekty, jakie ów dieta wywoła.

Czym właściwie jest dieta Dunkana i skąd się wzięła?

Nazwa diety powstała od nazwiska osoby, która ów jadłospis stworzyła – Pierre Dunkan. Jest to francuski lekarz, zatem dieta stworzona przez osobę na takim stanowisku jest na pewno bezpieczna i jej stosowanie przybliży nas do wymarzonego efektu. Najważniejsze zasady tej diety to picie minimum półtora litra płynów dziennie. Możemy pić wodę, wodę smakową, herbatę, coca-colę light. Unikamy jedynie słodkich soków owocowych.

Dieta daje zatem duże pole wyboru dla osoby stosującej – są bowiem osoby, które nie lubią zwykłej wody niegazowanej. Oprócz tego, musimy trzymać się postanowieniu, że jemy mało soli. Wyjątkiem są osoby, które mają niskie ciśnienie – one mogą spożyć trochę więcej soli. Każdego obowiązuje wymóg jedzenia dwóch łyżek stołowych otrąb owsianych każdego dnia. Oprócz soli, unikamy też tłuszczy i węglowodanów. Cukier możemy zastąpić słodzikiem.  Dieta dzieli sie na kilka faz, które są charakterystyczne dla tej diety.

Na czym polegają poszczególne fazy diety Dunkana?

Dwie pierwsze fazy sprawiają, że zrzucamy kilogramy, zaś ostatnie fazy powodują utrzymanie wagi. Często bowiem mamy do czynienia z efektem jojo. Dzieje się tak wówczas, gdy przez jakiś czas pilnujemy się wymagań danej diety, a po uzyskaniu wymarzonego efektu wracamy do starych przyzwyczajeń. Wracają także zrzucone kilogramy.

Faza pierwsza to faza ataku, czy inaczej – faza uderzeniowa. Ma to związek z tym, że nadchodzi pewien przełom w naszym życiu. Decydujemy się na zmianę dotychczasowych nawyków, chcemy zmienić cały styl życia. Wówczas stosunkowo szybko tracimy niechciane kilogramy. Faza ta powinna trwać tym dłużej, im więcej mamy kilogramów do zrzucenia. Jednak najczęściej trwa ona około trzech, do pięciu dni. Podczas pierwszej fazy jemy wyłącznie produkty proteinowe – nie znajdziemy miejsca na warzywa i owoce. Nie jemy węglowodanów, tłuszczy.

W diecie Dunkana, najdłuższa jest Faza druga, czyli Faza naprzemienna. Jest ona utrzymywana aż do tego momentu, aż nie zrzucimy określonej liczby kilogramów. Jak wskazuje nazwa, jemy naprzemiennie – w seriach dniowych. Na przykład jemy przez trzy dni same proteiny, a później przez trzy dni dołączamy warzywa i na zmianę. Najlepsze rezultaty przynosi wersja pięciodniowa.

Faza utrwalenia, to faza trzecia. Okres jej trwania zależy od tego, ile schudliśmy kilogramów. Jeśli schudliśmy 7 kg, faza trzecia będzie trwała 70 dni. W tej fazie jemy wszystkie produkty, jakie spożywaliśmy w poprzednich fazach, dodatkowo dołączamy porcję owoców dziennie, dwie kromki chleba pełnoziarnistego oraz dwa razy w tygodniu produkty skrobiowe. Mamy też – w tej fazie – prawo do dwóch dni w tygodniu, gdzie możemy zjeść nawet frytki czy lody.

Podczas ostatniej fazy możemy jeść co chcemy, wyznaczając jednocześnie jeden dzień w tygodniu, w którym będziemy spożywać produkty proteinowe.

Avatar

O

Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Avatar
Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*