Czym są kosmetyki naturalne

Utrzymanie prawidłowej kondycji skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo ważny jest wybór odpowiednich kosmetyków. Wszelkie dolegliwości takie jak choroby, stres czy zmęczenie niekorzystnie wpływają na wygląd skóry.

Negatywny wpływ na kondycje skóry ma niewątpliwie stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, takich, które nie pasują do konkretnego rodzaju skóry. Wybranie właściwego preparatu pielęgnacyjnego jest często trudne, można więc skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wybrać odpowiedni kosmetyk. Szkodliwe są również kosmetyki zawierające sztuczne chemiczne substancje. Niestety obecnie w sprzedaży jest bardzo dużo takich preparatów. Przyciągają one klientów głównie ze względu na korzystne ceny.

Kosmetyki naturalne i sztuczne

W drogeriach można znaleźć kosmetyki „bio” i „eko, są to produkty stworzone z surowców naturalnych. Takie kosmetyki są droższe, dlatego nie cieszą się dużą popularnością. Klienci zwykle decydują się na tańsze zamienniki, dlatego w drogeriach przeważają kosmetyki zawierające substancje sztuczne. Osoby, które zdecydują się na zakup produktów naturalnych powinny zawsze przeanalizować skład wybranego kosmetyku. Często okazuje się, że kosmetyki zakwalifikowane jako naturalne zawierają wiele syntetycznych substancji a ich skład nieznacznie różni się od preparatów sztucznych. Dlatego też nie należy ufać producentom i zawsze sprawdzić etykietę wybranego kosmetyku.

Szczegółowy skład

Substancjami aktywnymi w kosmetykach naturalnych są naturalne oleje oraz ekstrakty z roślin i wody roślinne pochodzące w wię­kszo­ś­ci z upraw organicznych. Substancje, które umożliwiają połączenie w emul­sjach fazy olejowej i wodnej to emulgatory, w kosmetykach naturalnych tę funkcje pełnią emulgatory pochodzenia roślinnego.

Wszystkie substancje zawierają substancje zapachowe, w przypadku kosmetyków naturalnych są to ete­rycz­ne czy naturalne wyciągi z roślin i owoców, natomiast kosmetyki sztuczne zawierają za­pa­chy syntetyczne, niekiedy składające się z różnych substancji che­micz­nych. Jeśli chodzi o konserwanty zawarte w kosmetykach, w tych naturalnych można znaleźć tylko łagodne, bezpieczne konserwanty natomiast w sztucznych stosuje się substancje syntetyczne.

Takie substancje syntetyczne mogą powodować reakcje alergiczne oraz negatywnie oddziaływać na system hormonalny człowieka. Warto wiedzieć, że nawet kosmetyki składające się z naturalnych składników, mogą wywołać alergię czy podrażnienia skóry. Niektórzy decydują się na wytwarzanie kosmetyków samodzielnie w domu, to daje pewność, że preparat nie będzie zawierał szkodliwych substancji. Wiele kosmetyków dostępnych w drogeriach może mieć negatywny wpływ na skórę, wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest, więc stosowanie kosmetyków naturalnych. Wybierając preparat należy być uważnym, ponieważ producenci stosują różne sztuczki, aby oszukać konsumenta. Często na opakowaniu podawany jest niekompletny skład. Kosmetyki naturalne cieszą się dużą popularnością, ponieważ są lepiej tolerowane przez skórę oraz wspierają ich regeneracje.

Avatar

O

Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Avatar
Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

1 Komentarz

  1. Wiadomo, że kosmetyki naturalne na pewno są lepsze od sztucznych. W powszechnych artykułach kosmetycznych jest tak dużo
    chemikaliów, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, czym myjemy lub smarujemy twarz. Myślę, że jeżeli nie stać nas na kosmetyki bo, warto chociażby wybierać te z parabenow. Wtedy kosmetyki nie mają tych głównych substancji chemicznych. Ja używam takiego mleczka do demakijażu i służy mi już od kilku lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*