Jak dobrze obliczyć dni płodne?

Obliczanie dni płodnych

Wiedza na temat obliczania dni płodnych jest niezwykle istotna. Jest to niezbędne, kiedy kobieta chce zwiększyć swoje szanse na zapłodnienie oraz jeśli chce uniknąć ciąży.

Jak obliczyć dni płodne i niepłodne

Aby prawidłowo obliczyć dni płodne, należy ustalić termin owulacji. Cykl owulacyjny rozpoczyna się w pierwszym dniu miesiączki, która trwa zwykle od trzech do siedmiu dni. Składa się z trzech faz: przedowulacyjnej, owulacji oraz fazy poowulacyjnej. Owulacja ma na celu wytworzenie gamet żeńskich, czyli komórek jajowych. Owulacja następuje w chwili, gdy z pęcherzyka Graafa, znajdującego się w jajniku zostaje uwolniona dojrzała komórka jajowa.

Moment uwolnienia komórki jajowej z jajnika uważany jest za najbardziej płodny moment w całym cyklu. Z wielu źródeł wynika, że owulacja występuje czternastego dnia, jednak nie jest to trafny pogląd, ponieważ dzień owulacji zależy od długości cyklu. W każdym cyklu występuje od sześciu do ośmiu dni w trakcie których stosunek płciowy może skutkować poczęciem tzw. dni płodne.

Jak rozpoznać fazę owulacji

Istnieje wiele objawów pozwalających rozpoznać owulacje. Ciało kobiety wysyła w tym czasie różne sygnały. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na śluz szyjkowy. W czasie owulacji zmienia się jego wygląd oraz ilość. Kolejnym objawem wystąpienia owulacji jest zmiana podstawowej temperatury ciała, następuje jej wzrost o minimum 0,2 stopnia, zwykle o 0,5 i taki stan utrzymuje się zwykle przez trzy dni. Kobiety, które próbują zajść w ciąże powinny systematycznie obserwować zmiany zachodzące w organizmie w czasie cyklu.

Aby dokładnie zorientować się, kiedy wystąpi kolejna owulacja. Niestety podczas obserwacji mogą wystąpić różne komplikacje, które mogą negatywnie wpłynąć na pomiary. Takim czynnikiem może okazać się przeziębienie, spożycie alkoholu czy przyjmowanie środków przeciwbólowych. Może to wpłynąć na zmianę temperatury. Należy pamiętać, aby używać do pomiaru zawsze tego samego termometru oraz wykonywać pomiar w ten sam sposób.  Pomiar powinien być dokonany zaraz po przebudzeniu przed jakąkolwiek aktywnością.

Wzrost temperatury oraz zmiana śluzu to charakterystyczny objaw owulacji, występujący u wszystkich kobiet. Podczas owulacji u niektórych kobiet pojawiają się też też inne dolegliwości. Wiele kobiet cierpi na silne bóle w podbrzuszu, które mogą się utrzymywać nawet kilka dni. Częstym objawem są również bóle i wrażliwość piersi.

U niektórych kobiet następuje podniesienie libido oraz poprawia się stan włosów i cery. Innym sposobem obliczania dni płodnych są testy owulacyjne. Jest to idealne rozwiązanie dla kobiet, które nie mają możliwości dokonywania codziennych pomiarów. Takie testy dostępne są w aptece. Polegają one na badaniu stężenia hormonu luteotropowego w moczu. Takie testy dają możliwość dokładnego określenia terminu owulacji i są skuteczniejsze niż samodzielne pomiary dokonywane przez kobiety. Obliczanie dni płodnych wymaga wiec cierpliwości i systematyczności.

Avatar

O

Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Avatar
Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

3 Komentarze

  1. Prawidłowe obliczenie dni płodnych jest bardzo ważne. Jednak każda kobieta ma inny organizm i inaczej wszystko przebiega, a przynajmniej nie tak samo. Istotna jest obserwacja. Warto wybrać inne zabezpieczenie przez niechcianą ciążą niż wyliczone dni płodne, bo różnie bywa i mogą zawsze się przesunąć w czasie.

  2. Moja siostra zawsze świetnie umie wyliczyć sobie dni płodne, ale ja niestety mam bardzo nieregularny okres i ciężko mi jest to wykonać 🙁 Jednak uważam, że kobiety, które mają okres regularny albo nawet prawie regularny powinny sobie same obliczać dni płodne, to bardzo ułatwia sprawę zarówno, jeśli staramy się o dzidziusia, jak i kiedy właśnie odwrotnie – nie chcemy go mieć 😀 Pozdrawiam!

  3. Moim zdaniem wszystko zależy od kobiety. Oblicznie dni płodnych jest efektywniejsze, jeśli dobrze znamy swoje ciało. Oczywiście na początku trzeba wszystko obserwować, aby wiedzieć jak reaguje nasz organizm. Ja potrafiłam z dokładnością wyliczyć swoje dni płodne, ale nie polecałabym tego jako jedyny środek zapobiegania ciąży :), wiadomo różne czynniki mogą wpłynąć na “przesunięcie” naszych dni płodnych. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*