Jak wydzielina z pochwy zmienia się w cyklu miesiączkowym?

Wydzielina z pochwy jest wytwarzana przez gruczoły szyjki macicy. Jej wygląd, konsystencja oraz kolor podlegają pewnym zmianom w trakcie cyklu miesiączkowego. Obserwacja tych zmian jest jedną z naturalnych metod antykoncepcji, gdyż śluz płodny dość łatwo odróżnić od niepłodnego. Oprócz prawidłowej, fizjologicznej wydzieliny, niekiedy obserwujemy także śluz świadczący o problemach zdrowotnych. Taka wydzielina z pochwy jest określana mianem upławów i najczęściej świadczy o infekcji intymnej.

Czym jest śluz szyjkowy i jaką pełni rolę?

Pod pojęciem śluzu szyjkowego kryje się fizjologiczna wydzielina z pochwy produkowana przez gruczoły szyjki macicy. Naturalna wydzielina z pochwy w ponad 90% składa się z wody, w której zawieszone są związki organiczne, hormony, elektrolity, enzymy, wolne kwasy tłuszczone raz śladowe ilości cynku, żelaza, miedzi i innych pierwiastków. Śluz szyjkowy podlega określonym zmianom, w zależności od dnia cyklu. Różnice te są wynikiem działania kobiecych hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu, które wpływają na parametry wydzieliny z pochwy.

Śluz szyjkowy pełni bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu naszego układu płciowego oraz reguluje możliwość zajścia w ciążę. Na podstawie obserwacji wydzieliny z pochwy można określić, czy aktualnie znajdujemy się w fazie płodnej, czy niepłodnej. Możliwe jest także określenie dnia owulacji. Wydzielina z pochwy pełni także funkcję ochronną – w fazie niepłodnej tworzy barierę, która zabezpiecza jamę macicy przed drobnoustrojami oraz infekcjami. W fazie płodnej natomiast śluz szyjkowy ułatwia zapłodnienie, gdyż zapewnia plemnikom odpowiednie środowisko do przeżycia, ułatwia przemieszczanie się oraz pozwala dłużej przeżyć w drogach rodnych kobiety.

 

Jak wygląda śluz w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego?

Wydzielina z pochwy zmienia się w poszczególnych fazach cyklu. Cykl rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem miesiączki, a kończy w dniu poprzedzającym kolejną menstruację. Dzieli się na trzy fazy – przedowulacyjną, owulacyjną i poowulacyjną. Śluz płodny jest śliski, kleisty, a swoją konsystencją nieco przypomina białko jajka. Jest rzadki i przejrzysty oraz wydziela się w sporych ilościach. Po wystąpieniu owulacji, wydzielina z pochwy ulega zmniejszeniu, a śluz przeistacza się w niepłodny.

Wydzielina z pochwy produkowana w dni niepłodne (kilka dni po okresie i przed wystąpieniem kolejnej miesiączki) jest gęsta, lepka i tworzy barierę zarówno dla plemników, jak i drobnoustrojów. Ma zazwyczaj mleczne zabarwienie lub żółtawą barwę, jest mętna i nieprzezroczysta. Tuż przed miesiączką może pojawić się nieco bardziej obfita wydzielina, która również jest prawidłową reakcją organizmu. Kiedy wydzielina z pochwy powinna wzbudzić nasze zaniepokojenie?

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy może być pierwszym sygnałem o infekcji intymnej. Jeśli zauważymy u siebie nietypowy śluz, który nieprzyjemnie pachnie, jest grudkowaty i dodatkowo towarzyszą mu takie nieprzyjemne objawy jak świąd, obrzęk, pieczenie lub zaczerwienienie, może to świadczyć o problemach zdrowotnych, których nie należy bagatelizować. Więcej informacji na temat upławów, przyczyn ich powstawania oraz metod radzenia sobie z problemem jest dostępnych na stronie: https://infectvagin.pl/2020/09/01/wydzielina-z-pochwy/.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*