Czy odblaski dla dzieci rzeczywiście poprawiają bezpieczeństwo?

Bezpieczeństwo dzieci na drodze to priorytet każdego rodzica. Nasze pociechy są takimi samymi uczestnikami ruchu, jak każdy dorosły i niestety narażone są również na ryzyko wypadku drogowego. Należy zatem zadbać o ich bezpieczeństwo nie tylko poprzez naukę zachowania się na drodze, ale również dzięki profilaktyce polegającej na umieszczeniu na dziecięcych ubraniach oraz na np. plecakach elementów odblaskowych. W niniejszym artykule przybliżymy nieco statystyki policyjne dotyczące wypadków drogowych w Polsce z udziałem pieszych oraz podpowiemy, jak zabezpieczyć dzieci przed taką ewentualnością.

Wypadki drogowe z udziałem pieszych i rowerzystów w Polsce

Piesi poruszający się po drogach są najsłabiej chronioną grupą uczestników ruchu drogowego. W przeciwieństwie do poruszających się pojazdami, w razie wypadku, pieszych nie chroni żadna karoseria, ani poduszki powietrzne. Statystyki są nieubłagane i wyraźnie pokazują, iż trzydzieści pięć procent wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią piesi. Dzieci i młodzież w wieku do siedemnastu lat, to aż osiem procent zabitych. Najczęstszą przyczyną wypadków w 2014 roku było nieostrożne wejście na jezdnię – trzystu zabitych. Drugim w kolejności powodem było stanie lub na jezdni – stu dziewiętnastu zabitych, a trzecim poruszanie się nieprawidłową stroną jezdni – sześćdziesięciu zabitych. Polska pod tym względem jest jednym z najniebezpieczniejszych krajów w Europie. – Pamiętajmy również, że pieszy na drodze, szczególnie po zmroku dla kierowcy samochodu widoczny jest z krótkiej odległości, przez co kierowca często nie ma czasu na odpowiednią reakcję. Skutki tego są tragiczne. – mówi Aneta Niciak z KandoPlus, firmy zajmującej się odblaskami od wielu lat.

Bezpieczeństwo na drodze

Należy zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych w kwestii poruszania się po drogach w każdy możliwy sposób. Warto zatem wyposażać dzieci w elementy odblaskowe, aby były dzięki nim bardziej widoczne w drodze do i ze szkoły. Odblaski umieścić można na ubraniach, plecakach, rowerach, hulajnogach oraz na wszystkim tym, co dzieci mają przy sobie. – Umiejscowienie na pieszym odblasków zwiększa jego widoczność, a co za tym idzie bezpieczeństwo – na przykład w warunkach niedostatecznej widoczności staje się on widoczny dla kierujących pojazdami już z odległości co najmniej stu pięćdziesięciu metrów. Daje to niezbędny dla kierowcy czas na ewentualne skorygowanie toru jazy i zmniejszenie prędkości, tak by nie doszło do tragedii. W przypadku braku odblasku, widoczność ta wynosi około trzydziestu, czterdziestu metrów i nie daje praktycznie żadnych szans na uniknięcie wypadku – mówi Aneta Niciak z KandoPlus.

Odblaski dla dzieci

Istnieje cały szereg elementów odblaskowych przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych ustników ruchu pod postacią nie tylko kamizelek czy opasek, ale również przeróżnych zawieszek, naklejek, klipsów maskotek o kształtach i wzorach lubianych przez dzieci – chętnie przez nie noszonych oraz umieszczanych na odzieży i szkolnych plecakach. Warto wybrać z tak szerokiego asortymentu coś dla dziecka – w grę wchodzi przecież bezpieczeństwo naszego dziecka.
Zdjęcie: pixabay.com (CC0 Public Domain)

Leave a comment

Your email address will not be published.


*