Jak utrzymać czystość w łazience?

Regularne czyszczenie łazienki jest elementarne dla zachowania jej higieny. Warunki panujące w tym pomieszczeniu sprzyjają bowiem osadzaniu się wilgoci, powstawaniu zagrzybień, czy trudnej do usunięcia rdzy. Nie warto zapominać też o bakteriach, które gromadzą się na elementach wyposażenia łazienki. Warto więc na bieżąco dbać o czystość tego pomieszczenia. W jaki sposób oraz co będzie do tego potrzebne?

Czysta łazienka w kilku krokach

Podstawą podczas sprzątania łazienki powinno być czyszczenie muszli klozetowej, wanny oraz umywalki. Z uwagi na regularny kontakt z ciałem, a także łatwe osadzanie się bakterii to właśnie te powierzchnie powinny być regularnie czyszczone. Podczas mycia muszli WC należy pamiętać o stosowaniu środków dezynfekujących. Warto pozostawiać je w toalecie na całą noc, dając dłuższy czas na działanie substancjom zabijającym szkodliwe drobnoustroje. Należy pamiętać o odpowiednim czyszczeniu deski oraz zakamarków znajdujących się pod kołnierzem muszli. Dezynfekcję WC dobrze przeprowadzać dwa razy w tygodniu, nie mniej jednak niż raz na kilkanaście dni. Warto stosować także kostki do WC, które na bieżąco walczyć będą z bakteriami rozwijającymi się w muszli klozetowej.

Czyszczenie umywalki i wanny warto przeprowadzać przy użyciu łagodnych mleczek lub środków do usuwania osadów i rdzy. Na tych powierzchniach gromadzą się bowiem zanieczyszczenia z mydła oraz kamień, które przy nieregularnym usuwaniu będą widocznym zabrudzeniem łazienki. Należy zwrócić szczególną uwagę na czystość baterii i słuchawki prysznicowej, a także znajdujących się wokół nich zakamarków. Uszczelki i łączenia są bowiem idealnym miejscem do powstawania zagrzybień. Profilaktyczne stosowanie płynów do usuwania pleśni pozwoli zapobiegać rozwojowi szkodliwych grzybów i utrzymać łazienkę w odpowiedniej higienie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas mycia łazienki?

Czyszczenie łazienki należy uzupełnić o regularną wymianę ręczników oraz pranie dywaników podłogowych. Materiały te łatwo pochłaniają wilgoć znajdującą się w pomieszczeniu, przez co są idealnym siedliskiem dla bakterii i grzybów. Należy także pamiętać o kontrolowaniu czystości płytek i fug, które profilaktycznie mogą być przemywane środkami do ich czyszczenia. W przypadku pojawienia się zagrzybień w fugach, warto zastosować płyny do pleśni i wyszorować je starą szczoteczką do zębów.

Pod kontrolą trzeba mieć także drobne wyposażenie łazienki. Dozowniki do mydła, szklane półki na kosmetyki oraz pojemniki na szczoteczki do zębów powinny być czyszczone regularnie, przy użyciu środków dezynfekujących. Na koniec należy zadbać o wentylacje pomieszczenia. Uchylanie okien i drzwi po kąpieli pomoże pozbyć się z łazienki nadmiaru wilgoci, która sprzyja rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów.

Środki do czyszczenia łazienki

Środki do utrzymania czystości w łazience

Kluczowe dla utrzymania właściwej higieny w łazience jest stosowanie środków czystości o odpowiednim skoncentrowaniu składników aktywnych. Do mycia powierzchni w łazience polecana jest zwłaszcza chemia zagraniczna, pochodząca z Niemiec, Anglii, czy Włoch. Opracowane przez europejskich producentów środki czystości doceniane są za większą wydajność oraz wyższą skuteczność w usuwaniu uporczywych zabrudzeń. Preparaty do czyszczenia łazienek zamówić można m.in. w sklepie internetowym Eurochemia.com, gdzie obok zagranicznych producentów znaleźć można także cenione marki polskie.

Jakie środki czystości warto stosować w swojej łazience dla utrzymania jej higieny?

  • Żele i kostki do WC – nie tylko pomagają na bieżąco dbać o higienę muszli klozetowej, ale także wydzielają przyjemny zapach, kojarzony z czystością i porządkiem. Zużywają się powoli, a ich stosowanie zapobiega trwałemu osadzaniu się zabrudzeń.
  • Środki odkamieniające i udrażniające rury – warto stosować je profilaktyczne dla zapewnienia drożności rur i odpływów kanalizacyjnych. Dobrze radzą sobie z rozpuszczaniem osadów z mydła oraz drobnych zatorów, które powstają w efekcie normalnego korzystania z łazienki.
  • Płyny do usuwania pleśni i kamienia – skutecznie radzą sobie z trudnymi zabrudzeniami. Usuwają zagrzybienia oraz kamień osadzający się na bateriach, słuchawkach prysznicowych i wannach. Warto używać ich profilaktycznie nawet, gdy w łazience nie ma widocznych oznak pleśni i kamienia.
  • Mleczka do czyszczenia – sprawdzają się w czyszczeniu różnych powierzchni. Można ich użyć do szorowania brodzika, wanny, umywalki, a nawet płytek znajdujących się pod prysznicem. Mają przyjemny zapach, a ich gęsta formuła decyduje o dużej wydajności i skuteczności działania.

Chcąc zatroszczyć się o higienę łazienki należy dbać o jej czystość regularnie. Oprócz stosowania środków dezynfekujących i odkamieniających, pod ręką dobrze mieć akcesoria do sprzątania. W łazience przydadzą się ściereczki, gąbki i szczotki do czyszczenia zakamarków. Warto sięgać także po rękawice ochronne i maski, które osłonią skórę i drogi oddechowe przed silnym działaniem środków chemicznych, stosowanych przy sprzątaniu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*